Teklif Alın
Adres:
Balıkyolu Mh. 453 Sk. No:16/A Esenyurt / İSTANBUL
E-Posta:
iletisim@dorukreklamajansi.com
Bizi Arayın:
+ 90 538 817 12 30
Doruk Reklam

Blog

ssl-nedir

Web Sayfanızda SSL’e (Https) Geçiş Zorunlu Olacak

SSL sertifikası nedir?

 

           SSL sertifikası Netscape tarafından ortaya çıkarılmış olup, web sitesi sunucusu ile ziyaretçinin internet tarayıcısı arasındaki bilgilerin şifrelenerek iletilmesini sağlayan bir güvenlik protokolüdür. Bu şekilde 3. kişilerin bu bilgilere ulaşması engellenmektedir. SSL sertifikası internet sitelerinin içeriğini ve kodlarının güvenliğini sağlamaz. SSL sertifikası bilgi transferlerinin gerçekleşmesi esnasındaki güvenliği sağlar. SSL İngilizce açılımı olarak Secure Sockets Layer anlamına gelmektedir. Türkçe olarak ise Güvenli Giriş katmanı demektedir.

 

SSL şifreleme için SSL sertifikası şarttır. Bu sertifikanın satın alınması gerekir. Bu durumda şifreleme sistemi sunucuya yüklenir. Sitelerde SSL kullanılmaya başlandığı anda internet tarayıcısındaki arama çubuğu yeşil olarak görünür ya da adres çubuğunda bir kilit işareti görünür.

 

SSL kullanımı ile birlikte, site üzerindeki tüm kişisel bilgiler ve ödeme bilgileri yalnız siteyi kullanan şirket tarafından görüntülenir ve 3. Şahısların eline geçmez. Bu da e-ticaret sisteminin güvenli gerçekleşmesini sağlar.

 

 SSL Sertifikası Zorunluluğu

 

           SSL zorunluluğu diye bir durum şimdilik söz konusu değildir. Yalnız Google böyle bir durumda tarayıcı üzerinde bulunan site adreslerinin yanında “ güvenli değil” kelimesini ekleyeceğini duyurdu. Bu sebeple SSL zorunluluğu tercih meselesi haline gelmiştir.

 

Eğer ki internet tarayıcısı ve sunucu arasındaki veri alışverişleri esnasında, form doldurma, kredi kartı bilgileri girme, mesaj yazımı, doküman arşivleme, kişisel bilgi gönderme ve daha birçok işlem sırasında tarayıcıda “güvenli değil” ibaresinin yer alması istenmiyorsa SSL sertifikasının satın alınması gerekir.

 

Google 2017 yılının Ekim ayı itibari ile SSL zorunluluğu konusunda; sertifika bulunmayan sitelerde tarayıcının web sayfayı yüklemesinin hemen ardından “güvenli değil” uyarısını vereceğini açıklamıştır. Böyle bir durum ile karşı karşıya site ziyaretçileri, sitenin güvenli olup olmadığı ile ilgili şüpheye düşerler. Bu nedenle sitelerin mutlaka SSL sertifikası alması gerekmektedir.

 

 SSL Sertifikası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Sertifika satın almadan önce öncelikle sertifikanın tarayıcı ile uyumlu olup olmadığını incelemek gerekir. Tarayıcı uyumu %99’dan daha az ise o sertifika tercih edilmemelidir. Ayrıca sertifikanın şifreleme gücü de önemlidir. Uygun bir SSL sertifikası 256 bit ve daha fazla güç ile şifreleme yapar. Daha düşük güçte olan sertifikalar tercih edilmemelidir.

 

 SSL Sertifikası Nereden Alınır?

 

Bilişim konusunda sunucu ve hosting hizmeti sunan birçok şirket SSL sertifikası satışı yapmaktadır. E-ticaret siteleri, kurumsal siteler ve kişisel web siteleri gibi her site için farklı özelliklerde, farklı fiyatlarda SSL sertifikaları mevcuttur. Web sitesi sahipleri Doruk Reklam Ajansı, TurstSafe, Comodo, Rapid gibi SSL sertifikası sağlayıcılarından ürünü uygun fiyata satın alabilirler. Ancak bu şekilde sitelerde güvenlik protokolü sağlanabilir. Şuan için SSL sertifikası olarak en çok Doruk Reklam Ajansı tercih edilmektedir. SSL sertifikası konusunda oldukça başarılı ve deneyimli bir firmadır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir