Teklif Alın
Adres:
Balıkyolu Mh. 453 Sk. No:16/A Esenyurt / İSTANBUL
E-Posta:
iletisim@dorukreklamajansi.com
Bizi Arayın:
+ 90 538 817 12 30
Doruk Reklam

Blog

google-de-ilk-sirada-nasil-cikarim

Web Sitesi Nasıl İlk Sırada Çıkar?

Web Sitesi Nasıl İlk Sırada Çıkar

Organik trafik çekmeye çalışanlar için Google her şeydir. Hemen hemen her konuda kullanıcıları için hangi sayfaların en yararlı ve alakalı olduğunu belirler. Böylesine muazzam bir güç ve nüfuzu sahip olan Google’da, web sitenizin ilk sayfada çıkmasını sağlamak gerçekçi görünmeyebilir, Ancak Google’ın elinde tuttuğu bu güç, küçük ve yerel işletmelerin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını her zamankinden daha fazla mümkün kılmakta.

 Google’da İlk Sırada Çıkmak

 Bilgi Panelleri, yanıt kutuları, genişletilebilir ilgili sorular, yerel sonuçlar ve daha fazlasıyla Google’ın arama sonuçları daha sağlam hale geliyor. Trafiğin ve tıklama oranının, arama sonuçlarında ilerledikçe hızla düştüğü göz önüne alındığında, üst sıralarda çıkmanın önemi anlaşılıyor. Google’ın ilk sayfasının, trafiğin çoğunluğunu yakaladığı bilinen bir gerçektir, ancak üst ve alt sonuçlar için tıklama oranlarında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bir çalışmaya göre Google’da tıklama oranları aşağıda gösterilmektedir:

 1) İlk sonuç: %36,4 tıklama oranı

 2) İkinci sonuç: 15,5 tıklama oranı

 3) Üçüncü sonuç: %9,5 tıklama oranı

 Üst Konum Trafik Payı

 Başka bir çalışma, Google’daki en yüksek sonucun arama trafiğinin %33’ünü yakaladığını buldu. Web sitenizin Google’da etkileşim sağlayabilmeniz için en üste ne kadar yakın olursanız, arama varlığınız ve marka değeriniz o kadar iyi olur.

 Meta Başlık

 Web sitenizin her gönderisinin ve sayfasının bir meta başlığı vardır. Bu başlık, sayfanızın en üstünde bir başlık şeklinde, aynı zamanda arama sonuçlarında (CMS ayarlarınıza bağlı olarak) o sayfanın listesinin başlığı olarak görünür.

 URL

 URL, alan adınızdan oluşur. Alan adınıza anahtar kelimeler eklemek, Google’ın sayfanızın neyle ilgili olduğunu daha hızlı tanımlamasına yardımcı olur. Ayrıca URL, arama sonuçlarında başlık ve meta açıklama arasında görünür. Sayfanın başlığıyla eşleşen temiz bir URL, kullanıcılar için daha çekici, güvenilirdir ve ilk sayfa görünümleri için daha uygundur.

 Web sitenizin sayfalarını Google’ın ilk sayfasına almanın bir başka ücretsiz yolu da konum tabanlı sorguları hedeflemektir. Web sitenizin şehrinizi ve/veya coğrafi bölgenizi, iletişim sayfanız aracılığıyla açıkça belirttiğinden emin olun. Bu şekilde, insanlar “sektörünüz” + ”şehriniz” araması yaptığında Google bu bilgileri alır ve işletmenizi “yakınımda” arama sonucu olarak gösterir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir