Teklif Alın
Adres:
Balıkyolu Mh. 453 Sk. No:16/A Esenyurt / İSTANBUL
E-Posta:
iletisim@dorukreklamajansi.com
Bizi Arayın:
+ 90 538 817 12 30
Doruk Reklam

Blog

banner-6

E-Ticaret Sitesi Faydaları, Gelecekteki Önemi

E–TİCARET SİTESİ NE DEMEKTİR?

 

1995 yılından sonra internetin kullanımının yaygınlaşması ile beraber gelişme gösteren her türlü ticaretin internet ortamında yapılmasına e – ticaret denilmektedir. E – ticaret, e-ticaret sitesi aracılığı ile yapılmaktadır. Mal ile hizmetlerin üretimi, tanıtımı, satışı, dağıtımı ve ödemesi bilgisayar üzerinden yapılmaktadır.

 

Eskiden alışverişler sadece mağazalar aracılığı ile birebir yapılırken, teknolojinin ve telefon kullanımının artması ile gelişen internet sayesinde artık alışverişler e-ticaret sitesi aracılığı ile yapılmaktadır. Bu durumda tüketici, evinden çıkmadan alışveriş yapabilmektedir. Geleneksel pazarlama yöntemleri içerisine internetin faydalarını da ekleyen kuruluşlar, kurdukları e-ticaret sitesi sayesinde sadece belirli bir kitleye hitap etmenin ötesine geçerek daha fazla kişiye hitap etmeyi başarmışlardır. Böylece elde ettikleri kar oranı da artmıştır.

 

Hem tüketiciye hem de üreticiye yarayan e-ticaret sitesinin önemi çok büyüktür. Temel olarak tüketicinin evde, işyerinde, okulda ya da her nerede olur ise olsun, telefon ya da tablet ile bir iki adımda alışveriş yapabilmesi sağlanmıştır.

 

Tüketicilerin alışverişlerinde peşin ödemenin dışında kredi kartı ödemesi, banka kartı ödemesi, taksitli ödeme ve kapıda ödeme gibi alternatiflerinin de artmasında e-ticaret sitesinin önemi büyüktür. İsteyenler yurt dışından bile alışveriş yapabilmektedir.

 

Tüketiciler ise e – ticaret siteleri sayesinde ürünlerini daha fazla müşteriye hitap ederek ulaştırmaktır. İnternetin etkisi ile kısa sürede tanıtımını ve reklamını yapabilmektedir. Bu da e-ticaret sitesinin önemi sayesinde olmaktadır. Normalde bu kadar kolay reklam yapılamazken ve bu kadar kitleye bir anda ulaşılamazken, e-ticaret sayesinde bu engeller de kalkmıştır.

 

 E-TİCARET SİTESİNİN FAYDALARI

 

E-ticaret sitesi kurulması, hem tüketici için hem de üretici için farklı faydalar sağlamaktadır. Öncelikle teknolojinin gelişmesi ile beraber küçük yaştaki çocukların elinde bile telefon görülmektedir. Telefon kullanımının yanında internet kullanımının da artmış olması, internetten alışveriş yapılma sayısını artırmaktadır.

 

Bir mağazaya gittiğinde tek bir model gören tüketici, e-ticaret sitesi sayesinde aynı anda birden çok model ve rengi bir arada görebilmektedir. Ayrıca ödeme sistemlerindeki kolaylıkları da eklenince e-ticarete olan ilgi bugün de gelecekte de çok fazla olacaktır. Siteler ise kolay bir şekilde müşteri elde etmek ve tanıtımlarını yapmak için e-ticaretin avantajlarından yararlanmaya devam edecektir. Artık ülke içinde satışın dışında yurt dışına olan satışlarda da bir artış yaşanacaktır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir