Teklif Alın
Adres:
Balıkyolu Mh. 453 Sk. No:16/A Esenyurt / İSTANBUL
E-Posta:
iletisim@dorukreklamajansi.com
Bizi Arayın:
+ 90 538 817 12 30
Doruk Reklam

Blog

backlink-nedir

Backlink Nedir?

Türkçe anlamı geri link demek olan backlink, bir A sitesinin B sitesine vermiş olduğu linktir. Kaliteli backlink alımı, sitenizin arama motoru botları aracılığı ile daha fazla ziyaret edilmesini sağlar ve sitenizin daha çabuk index almasına yardımcı olur.

 

Bir web sitesi için olmazsa olmazlardan biri olan backlink, web sitesinin popülerliğini belirlemektedir. Bir web sitesi, diğer web siteler tarafından ne kadar fazla öneriliyor ise bu öneriler o web sitesinin kaliteli olduğunu göstermektedir.

 

           Backlink sisteminin katkı sağlamış olduğu bir diğer sistem ise Google’nin algoritmalarından olan Trunstrak Google’nin siteye verdiği değeri göstermektir. Web siteleri 10 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bir web sitesi, Google amacı ile diğer siteler tarafından ne kadar çok kaliteli backlink alıyor ise o kadar kaliteli olmaktadır. Ancak backlink alırken çok dikkat edilmelidir.

 

Google’nin banlamış olduğu sitelerden backlink almanın hiçbir faydası olmamaktadır. Gizli olarak backlink veren sitelerden de backlink almanın sizin siteniz için hiçbir faydası olmamaktadır. Kaliteli backlink alabilmek için web sitenizin içeriği ile alakalı olan sitelerden backlink alınması gerekmektedir. Buun web sitesine katkısı çok büyüktür.

 

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Backlink almak için öncelikle en önemli olan 10 anahtar kelimenin belirlenmesi gerekmektedir. Yükselmek istenen anahtar kelimeler Google Key Word aracılığı ile kontrol edilmelidir. Sitenin ayda kaç kere aradığı da bu şekilde kontrol edilebilmektedir.

 

Yavaş yavaş ve sürekli bir şekilde backlink alınmalıdır. Günde 5 taneden daha fazla backlink alınması önerilmemektedir. Link alma sıklığı web sitesinin doğal görünmesini sağlayacaktır. Özgün metinler ve anahtar kelimeler ile backlink alınmasına dikkat edilmelidir. Seçilen anahtar kelimelerin % 25’i sitenin URL adresini yükseltmek için seçilmiş olmalıdır. % 25’i ise şirketin ismini yükseltmek için backlink alınmalıdır.

 

Linkler içerikler ile kuşatılmalıdır. Linkler anahtar kelimeler ile zenginleştirilerek kaliteli ve etkili bir içerik oluşturulması gerekmektedir. Web sitenin yalnızca ana sayfası için backlink alınmamalıdır. İç sayfalara da backlink alınması gerekmektedir. Konu SEO olduğu zaman akıllara gelen ilk şey backlink olmaktadır. Sitenin kalitesinin artırılması ve üst sıralara çıkarılması için en doğru şekilde backlink alınmalıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir