Teklif Alın
Adres:
Balıkyolu Mh. 453 Sk. No:16/A Esenyurt / İSTANBUL
E-Posta:
iletisim@dorukreklamajansi.com
Bizi Arayın:
+ 90 538 817 12 30
Doruk Reklam

Blog

alan-adi-doruk-reklam

Alan Adı Seçilirken Neye Dikkat Edilmelidir?

Alan Adı Neden Önemlidir?

Domain adı olarak da bilinen alan adı internetteki web sitelerinin adres olarak da basitçe tanımlanabilir. Bir web sitesini ulaşabilmek için nokta atış yapmak amacıyla web sitesinin sayısal olarak tam adresini bilmek ya da alan adını bilmek gereklidir. Sayısal verilerle ifade edilen adreslerin akılda kalıcılığı sonra olduğu için kısa ve rahat ifade edilebilen alan adları tercih edilir.

Alan Adı Seçilirken Neye Dikkat Edilmelidir?

Bir ziyaretçinin daha önce ziyaret etmiş olduğu bir siteye yeniden ulaşabilmesi için o sitenin alan adını bilmesi yeterlidir. Bu nedenle web sitesi yöneticileri alan adı seçerken kolay hatırlanabilir bir tercih yapmaları ziyaretçi sayılarını artırmak açısından gereklidir. Bunun yanı sıra web sitesinin ve sitenin vermiş olduğu hizmetlere uygun bir alan adı tercihinde atlanmaması gereken bir ayrıntıdır. Zor hatırlanan bir alan adı ziyaretçilerin aklında kalmayacağı için web sitesi ne kadar kaliteli ya da bilgi yönünden ne kadar verimli bir site olursa olsun ziyaretçiler daha sonra bu siteye arasalar da bulamayabilir. Çünkü alan adı doğru seçilmediği için ziyaretçinin aklımda kalmayacaktır. Bu da siteyi olumsuz yönde etkileyecek ve ziyaretçi sayısının zaman zaman düşmesine sebep olacaktır.

Alan adın seçimi yapılırken başka sitelerinde aynı alan adına yakın domain kullanıyor olmalarına dikkat etmek gerekir. Web siteniz ile birbirine yakın olan adını kullanan diğer bir web sitesi arasında ziyaretçilerin kafası karışacaktır. Bu nedenle alan adı tercih ederken benzer bir adın başka bir web sitesi tarafından kullanılmadığına emin olmak gerekir.

Alan Adı Seçerken Uzantıları Dikkat Edin

Alan adı seçiminde hassasiyet gösterilmesi gereken konulardan biri de seçilecek olan uzantıdır. Uzantı bir web sitesinin tam adrese sahip olması için önemli olan son dokunuştur. Bu nedenle sıkça tercih edilen uzantıların kullanılması ziyaretçilerin web sitesini ulaşması için de önemli bir kriterdir. Her ülkenin kendine ait bir alan adı uzantısı bulunmaktadır. Türkiye’ye ait olan uzantı ise .com.tr’dir.

Eğer Türkiye odaklı bir web sitesini hizmeti sunmak isteniyorsa mutlaka com.tr uzantısı kullanmak gerekir. Tüm bunlar dikkate alındığında alan adı ve uzantı seçerken iyi düşünerek karar vermek web sitesini başarıya taşıyacak önemli detaylardan biridir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir